5 Büyük Duvar Saati Modelleri Önerisi

Bebek Hamak Modelleri

Yemek Odası Modelleri Seçimi için 3 Seçkin Öneri

Bakır Rengi Ev Aksesuarları ve Dekorasyon

Mobilyalar nasıl temizlenir?

Mobilya Ocak 11, 2018
124 views

Mobilya temizliği

Değerli ev eşyaları takipçisi. Bugün sizler için hepimizi çok akından ilgilendiren, her gün uyguladığımız bir iş ile ilgili bilgi derledik. Konumuz mobilyalar nasıl temizlenir?

Mobilyalar nasıl temizlenir?

Mobilyaların nasıl temizleneceği konusunu ele alırken öncelikle genel kaidelerden birkaçını yazmayı sonra ise mobilyanın türüne göre bazı uzman uyarıları yapmayı uygun gördük. Mobilya temizlerken nelere dikkat edilmeli

Mobilyalar temizlenirken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Mümkün olduğunca suyla ve hafif ıslak bezle temizlik yapılmalıdır. Ancak eğer daha ciddi lekeler varsa ve kimyasal kullanmamız gerekiyorsa kullanılacak malzeme bu iş için özel üretilmiş temizlik malzemelerinden olmalıdır. Onu da bulamıyorsak mobilyaya uygulanabilen yüzey temizli malzemelerinden tanıdık markaları kullanmalıyız. Temizlikten sonra da kimyasalın yüzeyde kalmadığından emin olmalıyız. Çünkü mobilyalarımızın yüzeyine sürekli ten teması yaptığımızı. çocuklarımızın yüzeylere çok dokunduğunu hatta ağız teması yaptığını unutmamalıyız.
  • Suyla yapılan temizliklerde suyu fazlaca kullanmak mobilyaya uzun vadede zarar verir. Özellikle birleşme yerlerinde ve kaplama malzemelerinin kenar açıklıklarında kalan su mobilyalarımızın ömrünü çok azaltır.
  • Mobilyaların temizlerken genel görünen yüzeyleri hepimiz temizleriz ancak alt kısımlar, ayakların. köşelerin ve kapakların dip kısımları çok zaman istendiği gibi temizlenmez. Gerek yok denilse de buralarda bakterilerin hatta bazı böceklerin yerleştiğini unutmamalıyız. Çok ciddi temizlediğimiz mobilyalarımızın bazı gizli bölgelerinde örümcek ağı görüp şaşırdığımız zamanları hatırımıza getirebiliriz. 🙂
  • Mobilyalarda kullanılan vida gibi metal birleştirme unsurları ya da metal mobilya aksesuarlarının kimyasallarla ve suyla birleşimine çok dikkat etmeli. Metale uzun vadede zarar verecek yollardan uzak durmalıdır.
  • Mobilyaların yüksek kısımlarını temizlerken ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da merdiven kullanımı yada yükselme aparatlarının kullanımıdır. Temizlik için sürekli hareket etmemiz gerektiği bir gerçek. Bunu yaparken merdivende çok sağlan konumlandığımızdan emin olmalıyız. Merdivenden sağa sola çok sarkmamak gerekir. En ufak bir dalgınlık, üşengeçlik ve dikkatsizlik hayati sorunlara yol açabilir.

Mobilya malzemelerine göre temizlik nasıl yapılmalı?

1- MDFlam ve suntalam  kaplamalar nasıl temizlenir?

Lam malzemeler kendi içinde değişik gruplara ayrılsa da bizlerin bunları tam bilmemiz mümkün değildir. Yine de ortak yönlerinden biri lam kaplamaların kenarlarının çoğunlukla PVC olması ve bu birleşme yerlerinde su birikmesi halinde zamanla yüzey atar ve mobilyamız bozulur. Genellikle temizliklerde pürüzsüz yumuşak bezler kullanılmalıdır. Bazı lam mobilyaların yüzeyi çok dayanıklı olsa da yine de yumuşak bezler kullanmalıyız.

 

2- Ahşap Mobilyalar nasıl temizlenmelidir?

Ahşap mobilyaların da kendi içinde sınıfları vardır ancak yine şunlara dikkat etmeliyiz. Temizlikte mümkün olduğunca kimyasallardan kaçınmalı, iz bırakmayan su kullanılmalıdır. Su miktarı nem düzeyinde olmalı. çok ıslak olmamalıdır. Kullanılacak malzeme ve bezler de pürüzsüz ve yumuşak olmalı, ahşabın kendine, vernik ve boyaya zarar vermemelidir.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Kafes Tel Sandalye Modelleri

Kafes Tel Sandalye Modelleri

Mart 1, 2018
285 views
Cam TV Sehpası Modelleri

Cam TV Sehpası Modelleri

Şubat 25, 2018
272 views
Mekanizmalı Karyola Modelleri

Mekanizmalı Karyola Modelleri

Aralık 4, 2017
534 views
Oturma Grubu Modelleri Curizon

Oturma Grubu Modelleri Curizon

Kasım 29, 2017
253 views
3 Boyutlu Zigon Sehpa Modelleri

3 Boyutlu Zigon Sehpa Modelleri

Kasım 20, 2017
192 views
Yemek Odası Takımı Modelleri

Yemek Odası Takımı Modelleri

Kasım 18, 2017
155 views
Hazır Mutfak Dolapları Fly Mobilya

Hazır Mutfak Dolapları Fly Mobilya

Kasım 17, 2017
143 views
Bunlar da var!
Bahçe Salıncağı Modelleri

Bahçe Salıncağı Modelleri

Mart 31, 2016
5.386 views
Enza Home Sehpa Modelleri

Enza Home Sehpa Modelleri

Haziran 13, 2016
3.314 views
Abajur Modelleri Cemile

Abajur Modelleri Cemile

Mart 11, 2018
523 views
Erişte Makinesi Alternatifini de Düşünün

Erişte Makinesi Alternatifini de Düşünün

Şubat 19, 2016
1.881 views
3d Tezgah Arası Cam Panel Modelleri

3d Tezgah Arası Cam Panel Modelleri

Kasım 25, 2017
246 views
Baharat Takımları ile Tezgahlar Capcanlı

Baharat Takımları ile Tezgahlar Capcanlı

Kasım 13, 2015
8.799 views
Baharat Takımı Modelleri Keramika

Baharat Takımı Modelleri Keramika

Ekim 12, 2017
212 views