5 Büyük Duvar Saati Modelleri Önerisi

Bebek Hamak Modelleri

Yemek Odası Modelleri Seçimi için 3 Seçkin Öneri

Bakır Rengi Ev Aksesuarları ve Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Retro Ne Demek?

Ev aksesuarları & Aydınlatma, Genel, Mobilya Ocak 15, 2016
3.343 views

Retro ne demek?

Ev dekorasyonunda retro ne demek bazılarınızın çok merak ettiğini, bazılarınızın da tahminen bir şeyler hayal ettiğini biliyoruz. Bu yazımızda bu tarzı irdelemek ve sizlere bu konuda birazcık da olsa fikir vermek istedik.

“Retro” Latincede “geriye doğru” anlamına gelir. Avrupa’da son birkaç yüzyılda iyice beliren bu sözcük son yıllarda da moda akımlarında yerini almaya başladı. Moda akımlarına girince ev dekorasyonuna da dahil olmaması düşünülemez.

Ev modasında retro ne demek?

Yukarıdaki açıklamadan da tahmin edeceğiniz üzere bu terim modada kasıtlı olarak 15-20 yıl ya da daha eski ürünlerin yeni kopyalarının tercih edilmesidir. Ev eşyaları seçiminde de hem eşya hem de tarz olarak bir önceki moda kuşağı ürünlerin röprodüksiyonlarının tercih edilmesidir. Daha da açık olarak açıklamak gerekirse, bundan yirmi yıl önceki bir masa ve sandalye takımının aynı modelinin yeniden kasıtlı olarak üretilmesi ile retro dekorasyon ürünleri ortaya çıkar. Özellikle mobilya da retro mobilya hem özlem gidermek hem de retro dizayn için harika birer üründür. Son günlerde özellikle tercih edilen retro tv üniteleri binlerce evi süslemeye başladı bile.

Bu konuda fikir edinmek belirli bir nesil için gerçekten çok zor. Yaşı belirli bir noktayı geçmiş bireyler için hiçbir zorluk yok tabi 🙂 Hatta o günleri hatırlamak bile insana ayrı bir haz verir. Ancak yeni nesle bundan yirmi yıl öncesinin eşyalarını ve yaşam tarzını hatta dekorasyon akımlarını hayal ettirmek imkansızdır. Peki bu durumda neler yapılabilir.

Kanaatimce acizane en iyi yöntem özenle yapılmış kaliteli dizilerdir. Birçok dizi ve filmin bundan 20-30 yıl öncesini konu aldığını; yapımcı ve dizi ekiplerinin de dizi ya da film dekorunu özenle hazırladıklarını biliyoruz. Bu yüzden bu görseller bize retro akımlar hakkında çok ciddi fikirler verebilir. Bunun yanında internete koyuluş eski fotolardan da yararlanılabilir. Üreticiler bu konuda çok ürün koymuşlardır ortaya ancak elbette bunlar da sınırlıdır. Fikir edinmek için çokça görsel incelenebilir. Sonra da retro mobilya tasarım, retro dekorasyon ürünleri ile ilgili düşüncelerimizi hayata geçirebiliriz.

Retro ev eşyaları, retro masalar, retro oturma grupları, retro sandalyeler, retro biblolar ve daha neler neler… Dekorasyonda ara bir soluk almak, belirli bir süre farklı bir havada yaşamak için retro stil tercih edilebilir. Sanırım retro ne demek olduğu konusunda bir ön fikir edinmişizdir.

Şimdi bu konuda sizlere daha ciddi fikirler vermesi için galerimizi inceleyebilirisiniz. Her gün yeni incelemelerle buradayız. Bekleriz.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Keyif Tepsisi Modelleri

Keyif Tepsisi Modelleri

Ağustos 28, 2016
1.713 views
Çiçek Koymak İçin Sehpa Modelleri

Çiçek Koymak İçin Sehpa Modelleri

Eylül 13, 2017
2.036 views
Ev Eşyaları Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Ev Eşyaları Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kasım 14, 2015
1.170 views
Bu Şamdan Mumluk Modelleri Her Yerde

Bu Şamdan Mumluk Modelleri Her Yerde

Mayıs 1, 2018
480 views
Akıllı Sehpa Modelleri Çok Pratik

Akıllı Sehpa Modelleri Çok Pratik

Mart 12, 2016
3.881 views
Turuncu Renkli Ev Eşyaları

Turuncu Renkli Ev Eşyaları

Şubat 5, 2018
118 views