5 Büyük Duvar Saati Modelleri Önerisi

Bebek Hamak Modelleri

Yemek Odası Modelleri Seçimi için 3 Seçkin Öneri

Bakır Rengi Ev Aksesuarları ve Dekorasyon

Ev Dekorasyonları ve Belirleyici Unsurlar

Ev dekorasyonları

Yaşam alanlarımızda ev dekorasyonları ve iyi bir kombin yaşamı güzelleştiren en önemli etkenler arasındadır. Güzel bir ev iyi bir hayatı destekler özelliktedir. Bugünkü incelememizde bu konuda genel görülen bazı ölçütleri sıralamaya çalışacağız. Zira bir ev dizayn edilirken elbette bayanların düşüncesi hüküm sürer ancak herkesin karar açıları farklı farklıdır. Bu karar aşamaları neye göre biçimlenir, şekiller neye göre ortaya çıkar. Ev kombinlerini belirleyen ana ölçütler nelerdir?

Şimdi girişi fazla uzatmadan belirleyici temel ölçütleri çok dolaştırmadan özetle inceleyelim.

 1. Ekonomi:

  Ailenin ekonomik durumu ev dizaynını en çok etkileyen unsurlar arasında yer alır. Zira bazen eldekilerle ve alınması mümkün dekorasyon ürünleri ile dizayn kurma zorluğu yaşanırken bazen de tamamen isteğimize bağlı ve modern ev dekorasyonları oluşturmak mümkün olabiliyor. Somutlaştırmak gerekirse, iyi bir mavi oturma grubu aldınız ve salon mobilyalarınızı da buna göre seçip yerleştirdiniz. Tamamlayıcı dekoratif öğeleri ve duvar aksesuarlarını bazen eldeki ürünlerle yapmak zorunda kalabilirsiniz ancak ekonomik sorununuz yoksa aynı renk ve temada yepyeni ürünler alabilirsiniz. Ekonominin rahat olması bu aşamada dekorasyona direkt etki eder.

 2. Maximum fayda:

  Ev eşyaları alımında diğer ölçütler ne olursa olsun aslında en çok dikkat edilen unsurlar arasında yer alması gerekir. Bu tam olarak nedir? Ev dizaynında kullanacağımız tüm unsurların ev halkı tarafından en yararlı şekilde kullanılabilmesi gerekir. Örneğin evinde hareketli çocukları olan bir ailenin alçakta yer alan ve kırılgan cam dekorasyon aksesuarlarından uzak durması gerekir. Ya da oturumu rahat olmayan bir oturma grubu ne kadar hoş görünürse görünsün tercih edilmemelidir.

 3. Etnik ve kültürel alt yapı:

  Ailenin dahil olduğu kültürel yapı ve etnik köken ev dizaynını kesinlikle etkiler. Doğu kökenli bir aile ile İç Batı kökenli bir ailenin nasıl yemekleri farklı oluyorsa duvarlarında tercih edecekleri duvar aksesuarları ya da ağır basan renk tercihleri farklılık gösterebilir. Aileler arasında belirgin ortaya çıkan bu durum yelpazesi ne kadar genişse ülkenin kültürel ağı da o kadar geniş ve güzel demektir. Ancak bu ölçüt her zaman uygulanmak zorunda değildir. Kişiler sonradan adapte oldukları çevre ve kültürlere göre de ev dizaynı yapabilirler.

 4. Sanat görüşü ve kişisellik:

  Aslında bu madde en özgür olduğumuz, hiçbir ölçüte bağlı kalmadığımız bir maddedir. Kişi sadece beğendiği ve gözüne hoş geldiği için seçimler yapabilir. Burada “Ben sevdim.” yargısı tamamen ön plana çıkar ki insanı evinde en ç0k rahatlatan dekorasyonlar bu şekilde ortaya çıkan kombinlerdir.

 5. Tematik düşünceler:

  Kültür yapısına çok benzeyen bir ölçüttür ancak burada dahil olma değil beğenme esası vardır. Nasıl dahil olunan çevreler dekorasyonu etkiliyor ve belirliyorsa özenilen be herhangi bir sebeple tercih edilen tematik akımlar da ev dekorasyonları fikrimizi şekillendirir. Örneğin, Japonya ile herhangi bir bağ kurmuş birisi buranın kültürel öğelerini ev dekorasyonunda ön plana çıkarabilir. Ya da retro ev eşyaları ile dolu bir evi salt eskiye özlem olarak tercih edebiliriz. Dindar bir ailenin duvarlarında Besmeleli kanvaslar tercih etmesi de farklı bir örnek olabilir.

 6. Çevre etkisi ve tavsiyeler:

  Tüm maddelerin yanında bir de çevre ve tavsiyeler vardır. Bu aslında -eleştiri gibi olmasın 🙂 – kendi görsel gücü ve yetisi tam oturmamış kişiler için geçerlidir. Sadece yaşadığı çevrede kabul edilmek ya da kendi görselinden üstün saydığı kişilere uyum sağlayabilmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu usülle kendi zevkimizin değil başkalarının sevkinin dekorasyonlarını yaşamak zorunda kalırız.

Bu temel ölçütler dışında ölçütler sıralamak da mümkündür ancak temel öne çıkanlar bunlardır. Şimdi konuda ilgili görsel galerimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Evini sevenleri her gün yeni incelemerimizle burada bekliyoruz.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Ev Dekorasyonları Kitapsız Olmasın

Ev Dekorasyonları Kitapsız Olmasın

Nisan 29, 2016
1.041 views
Çocuk Odası Modelleri 2016

Çocuk Odası Modelleri 2016

Şubat 10, 2016
4.462 views
Flamingo Mutfak Eşyaları Bu Sene Moda

Flamingo Mutfak Eşyaları Bu Sene Moda

Nisan 4, 2018
258 views
Taç Stor Perde Modelleri

Taç Stor Perde Modelleri

Mart 29, 2016
2.845 views
Mutfak Dekorasyonu ve Mutlu Bayanlar

Mutfak Dekorasyonu ve Mutlu Bayanlar

Ocak 24, 2016
2.761 views
Fly Çok Amaçlı Dolap Modelleri

Fly Çok Amaçlı Dolap Modelleri

Ekim 19, 2017
168 views
Emaye Bakraç Modelleri

Emaye Bakraç Modelleri

Mart 30, 2018
270 views
Klozet Takımı Modelleri Capcanlı

Klozet Takımı Modelleri Capcanlı

Kasım 9, 2015
4.409 views