5 Büyük Duvar Saati Modelleri Önerisi

Bebek Hamak Modelleri

Yemek Odası Modelleri Seçimi için 3 Seçkin Öneri

Bakır Rengi Ev Aksesuarları ve Dekorasyon

Dini Ev Aksesuarları da Çok Hareketli

Ev aksesuarları & Aydınlatma, Genel Şubat 14, 2016
6.305 views

Ev dekorasyonunda genel kombin yanında dini ev aksesuarları gibi tamamlayıcı unsurların çok büyük önemi vardır.  Ev aksesuarları görsele hitap ettiği ve tasarım ürünleri olduğu için çok geniş bir alana hükmetmektedir. Yapılış malzemesinden tutun tasarım modellerine, ebat ve fiyatlarından kültür temalarına göre sayısız alt dalı vardır. Ev aksesuarlarında tercihler değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir aile retro tarzdan hoşlanırken başka bir aile de uzak doğu temalı dekoratif ürünleri evine yerleştirebilir.

Bizim bugün inceleyeceğimiz konu ise dinsel temalardır.

Dini ev aksesuarları

Bireyler evlerinde tüm aksesuarları dini temaya uygun seçmek isteyebilirler. Bu konu elbette coğrafyadan coğrafyaya göre değişir. Hatta bu alt dallarda mezheplere göre de değişebilir. Biz dahil olduğumuz din ve coğrafyaya göre İslami aksesuarları inceleyeceğiz.

Elbette bu alanda incelemeye başlamak da çok zor. Zira kendi içinde sayısız çeşit vardır. Kabaca çok tercih edilenleri konu alacağız şimdilik. Dini aksesuarlar arasında trendler neler ve akımlar nasıl ilerliyor.

Objelerde hemen hemen her hammadde kullanılmaktadır. Porselen ve seramik aksesuarlar, cam aksesuarlar, ahşap ve metal aksesuarların hepsi de dini temalarda işlenmektedir.

Besmeleli aksesuarlar

Besmele yazılı aksesuarların çok büyük önemi vardır. Çini panolardan tutun ahşap işlemelere, hat levhalara kadar bir çok besmeleli aksesuar vardır vitrinlerde.

Allah (cc) Muhammed (sav)yazılı ev aksesuarları

Dini temalı ev aksesuarları arasında en çok tercih edilenler arasında Allah (cc) ve Muhammed (sav) yazılı dekoratif ürünler yer alır. Aklımıza gelebilecek hemen her dekoratif aksesuara bu yazılar işlenmiştir.

Hat yazılı Dekoratif Ev Aksesuarları

Yukarıdaki metinler dışında genel ayet ve hadis yazılı birçok aksesuar vardır. Ayet ve hadis yazılı aksesuarlar haricinde hattatların yazılarından tasarlanan normal içerikli ürünler de çoktur. Mesela “Medet Ya Hu” gibi

Mevlana Aksesuarları

Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin konu edildiği çok aksesuar vardır. Zira Mevlana’nın kurduğu Mevlevilik ritüelleri gerçekten sanat tasarımlarına da çok uygundur zira o dönme sahneleri ve semazenlerin figürleri aslında çok sanatsaldır. Mevlana aksesuarlara sayısız şekilde yansımıştır.

Kabe ve Kutsal Mekanlar

Kabe ve kutsal mekanlarımız da ev aksesuarlarına çokça işlenmiştir. Bu işlemeler ve tasarımlar evinde dini aksesuarlar görmek isteyenler için yeterli görsel olabilmektedir.

Bu sınıflamalar dışında da çok fazla ürün vardır ancak şimdilik hepsini tek tek irdeleyemeyeceğiz.

Dini aksesuar trendleri

Yukarıda bahsettiğimiz ürünler hangi şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Tablo şeklinde duvar aksesuarlarından tutun diğer duvar objelerine, masa ve sehpa üzeri dekoratif aksesuar modellerinden gümüşlük ürünlerine kadar çok şekilde karşımıza çıkarlar.

Bu konuda yeni ve daha geniş incelemelerimiz olacaktır. Bu sebeple çok sınırlı ürünlerden örnekler veriyoruz. Daha ince ve daha kategorize edilmiş konularda geniş bilgi edinme şansı elde edeceksiniz.

Konunun metinsel kısmını çok uzatmadan sizi görsel galerimizle baş başa bırakmak istiyoruz. Fikir edinmek için yeterli olacağı kanaatindeyiz.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bu Şamdan Mumluk Modelleri Her Yerde

Bu Şamdan Mumluk Modelleri Her Yerde

Mayıs 1, 2018
480 views
Üfleme Dekoratif Cam Şişe Modelleri

Üfleme Dekoratif Cam Şişe Modelleri

Nisan 2, 2018
548 views
Abajur Modelleri Cemile

Abajur Modelleri Cemile

Mart 11, 2018
523 views
Dekoratif Kadeh Modelleri

Dekoratif Kadeh Modelleri

Mart 3, 2018
264 views
Halatlı Avize Modelleri

Halatlı Avize Modelleri

Şubat 27, 2018
264 views
Bunlar da var!
Retro Dekorasyon Uygulamaları

Retro Dekorasyon Uygulamaları

Kasım 10, 2015
2.690 views
Banyo Sepetleri Çamaşır Sepetleri

Banyo Sepetleri Çamaşır Sepetleri

Ağustos 27, 2016
3.767 views
Taç Stor Perde Modelleri

Taç Stor Perde Modelleri

Mart 29, 2016
2.845 views
Baharat Takımı Modelleri Narin

Baharat Takımı Modelleri Narin

Temmuz 26, 2016
1.285 views
Tencere Modelleri Cena

Tencere Modelleri Cena

Temmuz 9, 2016
1.694 views
Saray Halı Modelleri

Saray Halı Modelleri

Haziran 5, 2016
3.406 views