Ekmek Kutusu Modelleri ve Fiyatları The Mia

Cam Mumluk Modelleri Işıl Işıl

Dekoratif Ahşap Lamba Modelleri Dekorjinal

Kupa Bardak Modelleri Porland Porselen

Dini Ev Aksesuarları da Çok Hareketli

Ev aksesuarları & Aydınlatma, Genel Şubat 14, 2016
5.886 views

Ev dekorasyonunda genel kombin yanında dini ev aksesuarları gibi tamamlayıcı unsurların çok büyük önemi vardır.  Ev aksesuarları görsele hitap ettiği ve tasarım ürünleri olduğu için çok geniş bir alana hükmetmektedir. Yapılış malzemesinden tutun tasarım modellerine, ebat ve fiyatlarından kültür temalarına göre sayısız alt dalı vardır. Ev aksesuarlarında tercihler değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir aile retro tarzdan hoşlanırken başka bir aile de uzak doğu temalı dekoratif ürünleri evine yerleştirebilir.

Bizim bugün inceleyeceğimiz konu ise dinsel temalardır.

Dini ev aksesuarları

Bireyler evlerinde tüm aksesuarları dini temaya uygun seçmek isteyebilirler. Bu konu elbette coğrafyadan coğrafyaya göre değişir. Hatta bu alt dallarda mezheplere göre de değişebilir. Biz dahil olduğumuz din ve coğrafyaya göre İslami aksesuarları inceleyeceğiz.

Elbette bu alanda incelemeye başlamak da çok zor. Zira kendi içinde sayısız çeşit vardır. Kabaca çok tercih edilenleri konu alacağız şimdilik. Dini aksesuarlar arasında trendler neler ve akımlar nasıl ilerliyor.

Objelerde hemen hemen her hammadde kullanılmaktadır. Porselen ve seramik aksesuarlar, cam aksesuarlar, ahşap ve metal aksesuarların hepsi de dini temalarda işlenmektedir.

Besmeleli aksesuarlar

Besmele yazılı aksesuarların çok büyük önemi vardır. Çini panolardan tutun ahşap işlemelere, hat levhalara kadar bir çok besmeleli aksesuar vardır vitrinlerde.

Allah (cc) Muhammed (sav)yazılı ev aksesuarları

Dini temalı ev aksesuarları arasında en çok tercih edilenler arasında Allah (cc) ve Muhammed (sav) yazılı dekoratif ürünler yer alır. Aklımıza gelebilecek hemen her dekoratif aksesuara bu yazılar işlenmiştir.

Hat yazılı Dekoratif Ev Aksesuarları

Yukarıdaki metinler dışında genel ayet ve hadis yazılı birçok aksesuar vardır. Ayet ve hadis yazılı aksesuarlar haricinde hattatların yazılarından tasarlanan normal içerikli ürünler de çoktur. Mesela “Medet Ya Hu” gibi

Mevlana Aksesuarları

Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin konu edildiği çok aksesuar vardır. Zira Mevlana’nın kurduğu Mevlevilik ritüelleri gerçekten sanat tasarımlarına da çok uygundur zira o dönme sahneleri ve semazenlerin figürleri aslında çok sanatsaldır. Mevlana aksesuarlara sayısız şekilde yansımıştır.

Kabe ve Kutsal Mekanlar

Kabe ve kutsal mekanlarımız da ev aksesuarlarına çokça işlenmiştir. Bu işlemeler ve tasarımlar evinde dini aksesuarlar görmek isteyenler için yeterli görsel olabilmektedir.

Bu sınıflamalar dışında da çok fazla ürün vardır ancak şimdilik hepsini tek tek irdeleyemeyeceğiz.

Dini aksesuar trendleri

Yukarıda bahsettiğimiz ürünler hangi şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Tablo şeklinde duvar aksesuarlarından tutun diğer duvar objelerine, masa ve sehpa üzeri dekoratif aksesuar modellerinden gümüşlük ürünlerine kadar çok şekilde karşımıza çıkarlar.

Bu konuda yeni ve daha geniş incelemelerimiz olacaktır. Bu sebeple çok sınırlı ürünlerden örnekler veriyoruz. Daha ince ve daha kategorize edilmiş konularda geniş bilgi edinme şansı elde edeceksiniz.

Konunun metinsel kısmını çok uzatmadan sizi görsel galerimizle baş başa bırakmak istiyoruz. Fikir edinmek için yeterli olacağı kanaatindeyiz.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Büyük Vazo Modelleri ve Fiyatları

Büyük Vazo Modelleri ve Fiyatları

Ocak 6, 2018
122 views
Baykuş Ev Aksesuarları Modelleri

Baykuş Ev Aksesuarları Modelleri

Ocak 4, 2018
40 views
Dekoratif Vazolar Karaca

Dekoratif Vazolar Karaca

Kasım 28, 2017
117 views
Kanvas Tablo Siyah Beyaz Modeller

Kanvas Tablo Siyah Beyaz Modeller

Kasım 27, 2017
57 views
Bunlar da var!
Hazır Mutfak Dolapları Fly Mobilya

Hazır Mutfak Dolapları Fly Mobilya

Kasım 17, 2017
66 views
Davlumbaz Modelleri Trendleri ve Tercihler

Davlumbaz Modelleri Trendleri ve Tercihler

Mart 18, 2016
1.720 views
Bahçe Salıncağı Modelleri

Bahçe Salıncağı Modelleri

Mart 31, 2016
5.186 views
Vitra Banyo Dolabı Modelleri

Vitra Banyo Dolabı Modelleri

Mayıs 28, 2016
2.165 views
Dini Ev Aksesuarları da Çok Hareketli

Dini Ev Aksesuarları da Çok Hareketli

Şubat 14, 2016
5.886 views
Enza Home Köşe Takımları

Enza Home Köşe Takımları

Mayıs 4, 2016
2.480 views
Halıfleks Modelleri

Halıfleks Modelleri

Nisan 19, 2016
3.509 views
Baharat Takımları ve Kavanozlar Kosova

Baharat Takımları ve Kavanozlar Kosova

Ağustos 2, 2016
2.742 views