Bakır Rengi Ev Aksesuarları ve Dekorasyon

Balkonlarda Masa Kullanımı Nasıl Olmalı?

Eğlenceli ve Farklı Kupa Modelleri

Palet Halı Modelleri ve Renkli Salonlar

Dekorasyon Fikirleri Belirleyici Etkenleri

Genel Mayıs 10, 2016
1.807 views

Dekorasyon fikirleri

Yaşam alanlarımız olan evlerimizde bizi mutlu eden en önemli faktör aile faktörüdür. Ailesiyle mutlu bir yaşam süren herkes başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Ancak bunun üzerine insanı evine bağlayan ve evinde biraz daha mutlu eden unsurlardan biri de ev dekorasyonlarıdır. Yani göze ve gönle hoş gelen aynı zamanda kullanışlı bir ev dizaynı daha etkili ve güzel bir ev hayatı demektir.

Bu incelememizde ev dekorasyonlarına örnekler vermektense dekorasyon fikirlerini belirleyen ölçütlere değinmeyi uygun gördük. Dekorasyon fikirleri çok çeşitli unsurlara ve ölçütlere göre ortaya çıkar. Peki bu ölçütler genelde neler oluyor ve neler olmalıdır?

Ekonomik durum:

Ev dekorasyonlarında bu ekonomi ölçütü hem olan hem olması gerekendir. Herkes ister istemez aile ekonomisine göre hareket etmelidir. Evine bir dekor olarak bir milyon liralık antika bulunduranlar olduğu gibi en zorunlu ev eşyalarını değiştiremeyen ekonomiler de vardır. Bu zorunlu bağlayıcı noktada en çok dikkat edilmesi gereken şey mümkün olan bütçe ile en güzel görseli yakalayabilmektir. Bunu başarabilenler gerçekten hem uygun ücretli hem de enfes dekorasyonlar yakalayabilirler.

Kültürel tema:

Herkesin ülke içinde dahil olduğu bir alt kültür vardır. Bu kültürler ev dekorasyonlarına ve özellikle de aksesuar seçimine direkt etki eder. Halı seçiminden tutun ev dizaynına kadar bir çok aşamada kültürler belirleyici faktör olabilir. Bu bir zorunluluk değildir. Farklı kültürleri evlerinde görmek isteyenler olsa da genelde herkes kendi kültürünü evine yansıtır. Karadenizli bir ailenin evinde görülecek belirleyici görsellerle Egeli ailelerin öne çıkanları farklılık arz edebilir.

Kullanışlılık:

Evlere eşya ve aksesuar alımında en önemli faktörlerden biri olmalıdır. Seçilen eşyalar sadece ucuzluk ya da dekoratiflik ölçütüne bağlı olmamalıdır. Bir eşyanın en önemli fonksiyonu kullanılabilir ve işe yarar olmasıdır. İhtiyacı tam olarak karşılamayan bit orta sehpanın evde gerekliliği tartışılabilir. Gerekmeyen eşyalardan uzak durulmalı gerekenler de en uygun ücret ve görsel uyumla alınmalıdır.

Sağlamlık:

Diğer şartlar ne ve hangi ölçütte olursa olsun alınan eşyalar kesinlikle sağlam olmalıdır. Bu sağlamlık hem yenileme israfından hem de ev kazalarından bizi korur. Hele elektrikli eşyalar gibi ürünlerde ölümcül kazalar yaşamamak için en sağlam ve garantili ev gereçleri seçilmelidir.

Yabancı temalar:

Bu unsur çok fazla tercih edilmese de ara ara bir farklılık arayanlara ilaç olmaktadır. Ekonomik rahatlığa uygun olarak bazı aileler değişik kültürlerin dekorasyonlarını evlerine uygulayabilirler. Mesela ülkemizde bir aile tamamen farklılık olarak evini uzak doğu temaları ile donatmak isteyebilir. Bu da farklılıktan hoşlananlar için hoş bir seçim olabilir.

Yine de ölçütler ne olursa olsun her aile ağır basan ölçütünü kendisi belirlemelidir.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Düdüklü Tencere Modelleri Hascevher

Düdüklü Tencere Modelleri Hascevher

Temmuz 17, 2016
1.294 views
Mor Baharat Takımları ve Fiyatları

Mor Baharat Takımları ve Fiyatları

Aralık 15, 2017
342 views
Emaye Bakraç Modelleri

Emaye Bakraç Modelleri

Mart 30, 2018
219 views
Çok Tercih Edilen Duş Seti Modelleri

Çok Tercih Edilen Duş Seti Modelleri

Ekim 10, 2017
183 views
Baharat Takımı Modelleri Keramika

Baharat Takımı Modelleri Keramika

Ekim 12, 2017
206 views
Duvar Kağıdı Fiyatları

Duvar Kağıdı Fiyatları

Mayıs 5, 2016
2.034 views
Portmanto Modelleri ve Ev Dekorasyonları

Portmanto Modelleri ve Ev Dekorasyonları

Nisan 5, 2016
4.118 views