5 Büyük Duvar Saati Modelleri Önerisi

Bebek Hamak Modelleri

Yemek Odası Modelleri Seçimi için 3 Seçkin Öneri

Bakır Rengi Ev Aksesuarları ve Dekorasyon

Dekorasyon Fikirleri Belirleyici Etkenleri

Genel Mayıs 10, 2016
1.814 views

Dekorasyon fikirleri

Yaşam alanlarımız olan evlerimizde bizi mutlu eden en önemli faktör aile faktörüdür. Ailesiyle mutlu bir yaşam süren herkes başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Ancak bunun üzerine insanı evine bağlayan ve evinde biraz daha mutlu eden unsurlardan biri de ev dekorasyonlarıdır. Yani göze ve gönle hoş gelen aynı zamanda kullanışlı bir ev dizaynı daha etkili ve güzel bir ev hayatı demektir.

Bu incelememizde ev dekorasyonlarına örnekler vermektense dekorasyon fikirlerini belirleyen ölçütlere değinmeyi uygun gördük. Dekorasyon fikirleri çok çeşitli unsurlara ve ölçütlere göre ortaya çıkar. Peki bu ölçütler genelde neler oluyor ve neler olmalıdır?

Ekonomik durum:

Ev dekorasyonlarında bu ekonomi ölçütü hem olan hem olması gerekendir. Herkes ister istemez aile ekonomisine göre hareket etmelidir. Evine bir dekor olarak bir milyon liralık antika bulunduranlar olduğu gibi en zorunlu ev eşyalarını değiştiremeyen ekonomiler de vardır. Bu zorunlu bağlayıcı noktada en çok dikkat edilmesi gereken şey mümkün olan bütçe ile en güzel görseli yakalayabilmektir. Bunu başarabilenler gerçekten hem uygun ücretli hem de enfes dekorasyonlar yakalayabilirler.

Kültürel tema:

Herkesin ülke içinde dahil olduğu bir alt kültür vardır. Bu kültürler ev dekorasyonlarına ve özellikle de aksesuar seçimine direkt etki eder. Halı seçiminden tutun ev dizaynına kadar bir çok aşamada kültürler belirleyici faktör olabilir. Bu bir zorunluluk değildir. Farklı kültürleri evlerinde görmek isteyenler olsa da genelde herkes kendi kültürünü evine yansıtır. Karadenizli bir ailenin evinde görülecek belirleyici görsellerle Egeli ailelerin öne çıkanları farklılık arz edebilir.

Kullanışlılık:

Evlere eşya ve aksesuar alımında en önemli faktörlerden biri olmalıdır. Seçilen eşyalar sadece ucuzluk ya da dekoratiflik ölçütüne bağlı olmamalıdır. Bir eşyanın en önemli fonksiyonu kullanılabilir ve işe yarar olmasıdır. İhtiyacı tam olarak karşılamayan bit orta sehpanın evde gerekliliği tartışılabilir. Gerekmeyen eşyalardan uzak durulmalı gerekenler de en uygun ücret ve görsel uyumla alınmalıdır.

Sağlamlık:

Diğer şartlar ne ve hangi ölçütte olursa olsun alınan eşyalar kesinlikle sağlam olmalıdır. Bu sağlamlık hem yenileme israfından hem de ev kazalarından bizi korur. Hele elektrikli eşyalar gibi ürünlerde ölümcül kazalar yaşamamak için en sağlam ve garantili ev gereçleri seçilmelidir.

Yabancı temalar:

Bu unsur çok fazla tercih edilmese de ara ara bir farklılık arayanlara ilaç olmaktadır. Ekonomik rahatlığa uygun olarak bazı aileler değişik kültürlerin dekorasyonlarını evlerine uygulayabilirler. Mesela ülkemizde bir aile tamamen farklılık olarak evini uzak doğu temaları ile donatmak isteyebilir. Bu da farklılıktan hoşlananlar için hoş bir seçim olabilir.

Yine de ölçütler ne olursa olsun her aile ağır basan ölçütünü kendisi belirlemelidir.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Bambu Çerezlik Modelleri Kosova

Bambu Çerezlik Modelleri Kosova

Aralık 13, 2017
165 views
Kırlent Modelleri

Kırlent Modelleri

Kasım 15, 2015
3.860 views
Mutfak Dolap Renkleri ve Mutfak Hayatı

Mutfak Dolap Renkleri ve Mutfak Hayatı

Kasım 7, 2015
5.844 views
Vakumlu Hurç Kullanıyor musunuz?

Vakumlu Hurç Kullanıyor musunuz?

Aralık 30, 2015
2.239 views
Hasır Sepet Modelleri

Hasır Sepet Modelleri

Temmuz 29, 2016
4.955 views
Çalışma Masaları Yuru Design

Çalışma Masaları Yuru Design

Eylül 18, 2017
234 views
Jaluzi Perde Modelleri

Jaluzi Perde Modelleri

Mayıs 6, 2016
2.526 views