5 Büyük Duvar Saati Modelleri Önerisi

Bebek Hamak Modelleri

Yemek Odası Modelleri Seçimi için 3 Seçkin Öneri

Bakır Rengi Ev Aksesuarları ve Dekorasyon

Çini Pano Modelleri ve Dekoratif Duvarlar

Çini pano

Çini pano modelleri ev dekorasyonları için oldukça önemli bir görseldir. Çininin büyüleyici havası evlerimizin hemen her yerinde gücünü hissettirir. Bugün inceleyeceğimiz  çini panolar da duvarlarımız için çok etkileyici ve otantik bir öneme sahiptirler. Kimi zaman capcanlı  desenler kimi zaman da mistik havalarıyla yüzyıllardır kullandığımız panolar yerel kültürümüzü de sürekli hayatta tutan objelerdendir.

Çini denince aklımıza Kütahya ve İznik gelir. Bu iki güzel bölgemizde çini adeta birer geçim kaynağı olmuş bölge sanatçılarının ellerinden şahane eserler çıkmıştır. Çininin ev dekorasyonlarında çok fazla kullanım çeşitliliği vardır. Çini tabaklar, çini karolar, panolar, son yıllarda geliştirilen kaftan ve diğer dekoratif şekillerin hepsi daha güzel bir görsel içindir.

Çiniler duvar aksesuarları için de önemli birer alternatiftir. Çini pano aslında bir kompozisyon üründür. Birden fazla karonun birleştirilmesi ile oluşmaktadır. Genellikle birleştirilen bu panolar ahşap bir çerçeve içerisine alınıp kullanılır fakat çerçeve olmadan duvarımızın kendi yapısına inşası da mümkündür. BU şekilde kullananlar da vardır. Karolar değişken olmakla birlikte 20*20cm olmakla birlikte bunlar da 2*3, 2*4, 3*3 , 3*5 kombinlerle kullanılır fakat isteğe göre özel ebat ve parçalarla da oluşturulabilir.

Çini panolar büyük çoğunlukla fabrikasyon ürünler değildir. Çini sanatçılarının ve çini ustalarının ellerinden çıkan el emekleridirler. Bu sebeple ücretleri çok düşük olmamaktadır. Elbette sadece ticari amaçla üretilen uygun fiyatlıları olsa da detaylıca ve özenle yapılmış panolar normalin biraz üzerinde maliyetlidirler.

Çini panolarda kullanılan desenler genellikle tarihimizin ürettiği klasik süslemelerdir. Ancak tüm sanat alanları gibi çinicilik de sürekli gelişim içerisindedir. Çok özgün tarihi akımlarla alakalı ancak tamamen yenilenmiş özgün desenler de sürekli üretilmektedir. Bunun yanında çoğunlukla tercih edilen bir akım da mistik içerikli ayet, hadis yazılı çini pano modelleri ya da Allah(cc), Muhammed (sav) yazılı olanlardır. Hilye-i Şerif tarzı çini panolar da duvarlarımızda sıklıkla görülmektedir.

Evlerimize almanın yanında önemli hediyeler için de bu panolar tercih edilebilir.

Şimdi sizler için hazırladığımız galeri ile konu hakkında daha net fikirler elde edebilirsiniz.

Not: Biz galerimizi internette satışta olan ya da tanıtılan eserlerden derledik. Konu özel bir sanat objesi olduğu için resimler ve desenler telif hakları ile korunuyor olabilir. Lütfen galerideki resimleri ilgili firma ve sanatçılardan izinsiz kullanmayınız.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Mutfak Halıları Eğlenceli ve Tematik

Mutfak Halıları Eğlenceli ve Tematik

Aralık 20, 2015
3.937 views
Puf Modelleri ve Fiyatları TheMia

Puf Modelleri ve Fiyatları TheMia

Ocak 3, 2018
228 views
Genç Odası Ranza Modelleri

Genç Odası Ranza Modelleri

Nisan 25, 2016
3.902 views
Kitap Okuma Koltuğu Modelleri Enfes

Kitap Okuma Koltuğu Modelleri Enfes

Nisan 1, 2016
3.122 views
Hazır Mutfak Dolapları Fly Mobilya

Hazır Mutfak Dolapları Fly Mobilya

Kasım 17, 2017
143 views
Mutfak Aksesuarları ve Canlı Mutfaklar

Mutfak Aksesuarları ve Canlı Mutfaklar

Aralık 18, 2015
5.230 views
Taç Stor Perde Modelleri

Taç Stor Perde Modelleri

Mart 29, 2016
2.845 views
Ulutaş Tencereler ve Tencere Setleri

Ulutaş Tencereler ve Tencere Setleri

Ağustos 6, 2016
1.509 views